Ky Person Deri Më 31 Dhjetor Kishte Rrogën Më Të Lartë Në Kosovë

Drejtori menaxhues i Fondit të Kursimeve Pensionale (Trusti), Adrian Zalli, nga 1 janari 2019 nuk është njeriu më i paguar në Kosovë. Zalli vite me radhë ka marr pagë mujore rreth 5,000 euro. Por për të ulur pagën e Zallit, kishte marr iniciativë Komisioni Parlamentar për Buxhet dhe Financa. Kryetari i këtij Komisioni, Lumir Abdixhiku, […]

Continue Reading

Studimi: Islami Mund Të Bëhet Feja Më E Madhe Në Botë Gjatë Këtij Shekulli

Feja është ende një pjesë integrale e shumë shoqërive moderne, duke ndikuar në ligjet dhe sjelljet e njerëzve, si dhe mënyrën se si besimtarët lidhen me të tjerët në botë. A do të largohen fetë pas një kohe të shkurtër? Pavarësisht nga ajo që disa pretendojnë, ka pak dëshmi për këtë. Ajo që ndryshon është […]

Continue Reading

Vizita E Johannes Hahn Në Kosovë, Ja Ҫfarë Thotë Haradinaj

Gjatë ditës së sotme, pritet që Kosovës ta vizitoi Komisionerit për Zgjerim të Bashkimit Europian, Johannes Hahn. E për këtë vizitë ka folur Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Hahn do të takohet edhe me Haradinaj sot pasdite. Hahn po e viziton Kosovën në një kohë kur qeveria e vendit është vënë nën presiohn nga Shtetet […]

Continue Reading

E Fejuara E Ozilit Nuk I Ndalte Puthjet E Zjarrta Me Burrin E Shqiptares

Futbollisti i Arsenalit, Mesut Ozil i ka dhënë fund beqarisë, shkruan Zëri.info. 30-vjecari është fejuar me aktoren turke Amine Gulse. Bukuroshja që sot ka pushtuar median është një aktore shumë e njohur në Turqi. Amina ka luajtur në disa prodhime të njohura të kinematografisë turke, mes tyre edhe seriali “Asla Vazgecmem”. Në këtë serial bukuroshja […]

Continue Reading

Çfarë do të ndodhë sot në Kosovë?

Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t’i vizatojë grevistët e Komunës së Malishevës. (Gjimnazi “Hamdi Berisha” në Malishevë, ora 09:15) Ministri i Financave, Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Divizionit për Slloveninë, Kroacinë, dhe Ballkanin Perëndimor në Bankën Evropiane për Investime, Matteo Rivellini, nënshkruajnë Marrëveshjen-grant për mbështetje të projektit për ndërtimin […]

Continue Reading

Nëse Thaçi pajtohet për këmbim i bën favor Millosheviqit, Putinit e Vuçiqit”

Sipas Tahirit, nëse Serbia do të merrte veriun, do të plotësohej dëshira e kamotshme për krijimin e Serbisë së Madhe dhe të destabilizimit të Ballkanit.   “Mirë është bë që nuk është hap kjo ide në dialog. Po të hapej debati i tillë, në politikë quhet hapje dere. Kosova lindi si shtet pas 100 vitesh. […]

Continue Reading

Makinat e vjetra/ Ja udhëzimet për kushtet që duhet të përmbushin

Jo të gjithë e kanë luksin të blejnë një automjet të shtrenjtë të prodhuar pas vitit 2010, me një çmim relativisht të lartë krahasuar me pagat e ulëta në vend. Në vend pas ligjit të miratuar nga Këshilli i Ministrave, do të lejohen të importohen vetëm mjete të përdorura që plotësojnë standardet “Euro 5” të […]

Continue Reading

Ministri serb Daçiç tregon se çfarë i tha Thaçi që plasi sherri në Bruksel

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka treguar të tjera detaje lidhur me përp*lasjen fizike të ndodhur në Bruksel mes tij, presidentit Vuçiç, ministrit të Drejtësisë të Kosovës Hajredin Kuçit dhe presidentit Hashim Thaçi. “U mërzita dhe u thashë gjithçka. Edhe ata filluan të na akuzonin për genocid dhe se jemi vr*asës serb. Në […]

Continue Reading