Plaçkitet Xhamia Që E Rindërtoi Erdogan Në Kosovë, Çfarë Bën Hajnat Pas Plaçkitje

Lajme

Xhamia historike e njohur si Perla e Ballkanit, e cila mbeti e hapur për shkak të grumbullimit të madh të turistëve, përsëri u bë objekt i hajdutëve, transmeton Gazeta Metro.

Xhamia historike Sinan Pasha, e cila u riparua nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim (TIKA) dhe u hap në vitin 2012 nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Kjo xhami, në të cilën ishin të vendosur 12 kamera të sigurisë, hajdutët morën gjithashtu sistemin në të cilin regjistroheshin, imazhet e kamerave të sigurisë.

Plaçkitja ndodhi në mes të ditës, raportojnë mediat turke, transmeton Gazeta Metro.

Myftiu provincial i Prizrenit, Besim Berisha, tha se ata dënjojnë sulmet e tilla në vendet e lutjeve.

Kujtojmë se, xhamia në fjalë ishte ndërtuar në Prizren nga guvernatori boshnjak Sinan Pasha në periudhën osmane më 1594, u riparua pastaj nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *