Shefi i NATO’së tha se Ushtria e Kosovës nuk mund të futet në veri

Lajme

Derisa sekretari i përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg, ka thënë sot se ushtria e Kosovës nuk mund të futet në veri pa lejen e KFOR’it, ambasadorja e SHBA’së në NATO, Kay Bailey Hutchison ka dalur kundër tij duke thënë së NATO do ta përkrahë ushtrinë e Kosovës, transmeton Gazeta Metro.

Stoltenberg ka thënë që disa aleatë të NATO’s janë të zhgënjyer me vendimin e taksës dhe ka thënë se forcat e sigurisë së Kosovës nuk mund të futen pa lejen e KFOR’it në Mitrovicën e veriut.Ja V./!deon nvazhdum.

“Disa aleatë në NATO janë të zhgënjyer me vendimin e taksës. Ne gjithashtu kërkojmë respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe është e qartë se forcat e sigurisë vendore nuk mund të hyjnë në veri pa lejen e komandantit të KFOR-it”, ka thënë Stoltenberg, transmeton Gazeta Metro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *