Nxehet situata, Trump k.ërcënon Turqinë: Do t’ju sh.katërroj

Lajme

Presidenti amerikan, Donald Trump ka k.ërcënuar se do ta sh.katërrojë Turqinë në aspektin ekonomik, nëse kjo e fundit s.ulmon forcat kurde në Siri, pas njoftimit të Shteteve të Bashkuara për të tërhequr trupat amerikane nga territori sirian.

Në dy postime në Twitter, Trump ka thënë se ai nuk dëshiron edhe provokim nga ana e kurdëve ndaj Turqisë.

Forcat amerikane kanë l.uftuar së bashku me milicinë kurde në veri të Sirisë kundër militantëve të grupit e.kstremist, Shteti Islamik IS.IS.

Mirëpo Turqia i konsideron pjesëtarët e Njësiteve kurde për Mbrojtjen e Popullit (YPG) si t.erroristë, shkruan The Telegraph.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar me zemërim për mbështetjen amerikane ndaj këtij grupi dhe ka premtuar se do ta sh.katërrojë atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *